(Disclaimer: ez nem egy "hagyományos" teszt lesz, mivel a Dropbox működését három mondatban el lehetne intézni, az összes funkcióval együtt. Ezért inkább leírom, hogy én pontosan milyen helyzetekben mire szoktam használni a kis drágát.)
Szóval, ha valaki még nem találkozott a Dropbox nevű szolgáltatással, akkor röviden összefoglalnám, hogy mit is tud. Egy speciális online tárhelyről van szó: a Dropbox a számítógépen történő telepítés (és a regisztráció) után létrehoz egy saját mappát a számítógépeden, aminek a tartalmát egyből felszinkronizálja a netes Dropbox fiókodba. Ez alapjáraton olyan 2 giga, de egyrészről előfizetéssel könnyen növelhető, másrészről meg szokott mindenféle akció és special event lenni, amivel növelhető a méret. Én most járok 13 gigánál, igaz nem mai darab az account.
Ez két dolog miatt roppant kényelmes: egyrészt mert automatikus. Ha beledobsz tíz képet a Dropbox mappába, ha egy már ott levő dokumentumot módosítasz, a kliens szépen fogja magát, és elkezdi feltölteni abban a másodpercben, hogy a Wordben rányomsz a mentésre. Neked semmit nem kell külön megnyomni, leokézni, megpöccinteni, kattintani : a Dropbox kliens mindent intéz magától.
Az android klienssel meg pláne különösen hasznos a dolog. Egyrészről a fejlesztőknek volt annyi józan esze, hogy a Dropbox nem szinkronizál a telefonon automatikusan (mobilneten könnyen csúnya számlát tudnánk csinálni magunknak), hanem csak "látjuk", hogy mi van az online tárhelyen, és letölthetünk, feltölthetünk, törölhetünk onnan dolgokat. Ha szükséges, ugye.
Konkrét használatban igen jól teljesít a kis drága. A telefonnal készített fényképeket _mindig_ ezzel küldöm át a gépre, kivétel nélkül. Galériában kiválasztom, ami jól sikerült, törlöm azokat, amik nem igazán jók, kijelölöm a feltöltendőket, Share menü > Dropbox. Általában csinálok nekik külön mappát, de ha lusta vagyok, csak bevágom a "Photos" nevű alap mappába. Ugyanez él az összes screenshotra, amit alkalmazás tesztekhez stb. írok. Ami nem kis mennyiség. És a telefonon generált QR kódokra. Ha ezt valami mással kéne átrakni, szerintem vért izzadnék. Ez a legegyszerűbb és legjobb megoldás.
Ha gyakran pakolgatsz .apk fájlokat a telefonra, akkor szintén nagyon jó megoldása a Dropbox. Én tárolok benne még általában biztos, ami biztos alapon egy Clockworkmod backupot (mindig a legfrissebbet), ha netán valami baj történne. Eddig még nem történt, lekopogom :)
Zene is jut azért a Dropboxba, de erről már írtam, azt hiszem. Persze nem az összes létező zene, amit hallgatok, csak két Wolfmother album, egy AC/DC és egy The Veronicas. Arra az esetre, ha netán legyalulnám véletlenül az SD kártyámról a zenét, legyen miből válogatni.
Be van még tározva az órarendem is jpg formátumban, ami már nem egyszer életet mentett. Gyorsabb a Dropboxból leszedni egy képet, mint belépni az ETR-be, és ott megkeresni az órarendet. Pláne mobilnetről. Plusz elővigyázatosságból az összes létező bizonyítvány, nyelvvizsga bizonyítvány, index stb. ott van beszkennelve egy külön mappában, legutóbb a kredit elismertetésnél jött jól a dolog, amikor utolsó napon, fél tízkor szembesültem vele, hogy ma van a leadási határidő. Dropbox, e-mailben elküldeni a dolgokat a nyomtatáshoz, aztán már csak egy gyors átutalás, papírt kitölt, aláír - lehet hátradőlni. Élőben azért kicsit karcosabb volt, és ha nincs a Dropbox, akkor valószínűleg nem úszok meg egy haza-vissza utat, ami legcsúnyább esetben olyan kettő és fél, három óra.
Megmozdulni nem tudnék a Dropbox nélkül, állítom nektek. Zseniális találmány, imádom. Egy ideig megpróbáltam a SugarSyncet használni helyette, de sokkal lassabban szinkronizált, és eléggé megbízhatatlan is volt, szóval marat a Dropbox, a cloud storage király. Próbáljátok ki, a desktop kliens megy mindenhol (Win, Mac, Linux). A Win és a Linux biztos, mert azokat használom.