HTC Sense alól bizony sokáig úgy voltam vele, hogy jó-jó, mindegyik Home Replacement app elmegy, de mivel a gyári HTC widgetek nem mennem velük, valahogy mindig csak pár percig bírták. Sokan esküsznek az ADW.Launcher nevű progira, de én speciel a LauncherPro mellett teszem le a voksom. A tovább mögött részletezem is, hogy miért.
Akinek a fenti pár mondat totál homály, az ne aggódjon most tisztázom szépen:
- Home replacement app: a homescreenek és az app drawer designját / működését, ilyesmiket lecserélő programokat hívjuk így.
- ADW.Launcher: az egyik igen népszerű home replacement app.
Miután pofátlanul bevágtam ide a Lifehacker videóját, kiemelnék pár dolgot belőle:
- Nem tudom feltűnt-e mindenkinek, hogy milyen überfasza kis animációval nyílnak meg és záródnak be az appok, az app drawer, minden. Hidd el, ha ugyanezt a tenyeredből látod, még látványosabb. Komolyan.
- Ha régebbi telefonod van, érdemes a LauncherProt felrakni, mert ez a leggyorsabb HR app. Plusz a beállításokban egy kis tuninggal még ennél is gyorsabbá lehet tenni.
- A főképernyőn látszik pár fehéres ikon alul, azt hívják Dock Screennek. Erre még később visszatérek részletesebben, ez fontos feature.
Szóval csapjunk is a lovak közé: a működésre majdnem ugyanaz, mint egy sima homescreen app: rakhatunk rá ikonokat, widgeteket (sajnos a HTC Sense widgetek nem mennek vele), ilyesmi. Akkor mi a jó benne? Hát egyrészről kismilliárd beállítási lehetőséget kapunk: dönthető homescreen, hány homescreen legyen, hova ugorjunk a home gomb lenyomásával, mennyire legyen gyors a képek közötti scrollozás, app drawer animációjának sebessége, hány ikonsor legyen, ki legyen-e rakva az ikonok neve, és a többi, és a többi... Nem mennék bele, órákat el lehet pöcsölni a beállítások között, finomhangolni a kütyüt. Viszont ha csak felrakod, belövöd a homescreenek számát, és vissza se nézel többet, akkor is tökéletesen fog menni.
Extra még, hogy elvileg újraméretezhetjük bármelyik widgetet. A gyakorlatban ennek lótusz haszna sincs igazából, mivel a widgetek döntő többsége jó úgy, ahogy van. Azért gondoltam megemlítem.
Említettem a Dock screent, ami az alsó öt ikonka, és teljesen lecserélhető. Mindegyik. Sőt, akár három dock screenünk is lehet, és lehet őket "lapozni" (maga a homescreen ilyenkor nem mozdul). Lecserélhetőek a Dock Screen ikonjai is, de ez még nem minden. Beállíthatunk bármelyik ikonnak swipe actiont, az az valami kis funkciót, hogy mit csináljon, amikor áthúzzuk felette az ujjunkat. Pl. egy specifikus kontaktot hívjon, vagy dobjon fel egy új sms-t valakinek címezve, esetleg a mail ikonon végig húzva az ujjunkat postaláda helyett egyből az új e-mail ablak nyíljon meg... a lehetőségek végtelenek.
Tud még olyat a progi, hogy activities shortcut, azaz parancsikonok létrehozása valamilyen funkcióhoz. Pl. a nekem a twitter kliens úgy van belőve, hogy sima tapira elindul ugye a program, és behozza a "főoldalt", de húzásra egyből az új tweet ablak jön be. Feleslegesnek tűnhet, de ha nem akarod elolvasni a 100-200 új tweetet, csak épp írnál valakinek egy üzenetet, és nem akarod feleslegesen fogyasztani a mobilnetet (mondjuk a twitter kb. 100kB-ot tölt le egy ilyennel, nem abba fogsz belehalni, az tény). akkor jól jön.
Az activities úgy néz ki, hogy bedobja az összes program összes elérhető ilyen kis ablakát, amit talál, és mi szépen turkálhatunk köztük. Nekem pl. ki van téve ikonnal az éppen futó alkalmazások, a futó folyamatok, és a brightness-t is fontolgatom.
És hát van egy még újabb funkciója, ami kicsit bonyolult, és nem is igazán tudom, hogy kéne használni. A Launcherpro shortcut lényege az lenne, hogy mi állítjuk be az ikont, a programot, és a neki szánt parancsot is, amit tappra szeretnénk végre hajtatni a programmal. Ez meglehetősen körülményes dolog, nem való éppen kezdő felhasználóknak. Viszont elvileg a mások által létrehozott launcherpro shortcutokat le tudjuk tölteni, bevágjuk szépen egy speckó mappába, és tudunk közte válogatni. Érdekes elképzelés.
A Pro verzióban vannak ugyan widgetek, három darab, de annyira nem jók, és hát anélkül is lehet élni. Viszont ha lehetőségem lesz rá, én szerintem meg fogom venni valahogy a Pro-t, mert annyit megér a program.
tl:dr;
Érdemes kipróbálni, nagyszerű program, csak ajánlani tudom. Imádom. Régebbi telefonokra is nyugodtan fel lehet tenni, némi bütykölgetés után azokon is jó sebességgel fut. A következő poszt pedig akkor szerintem annyiról fog szólni, hogy megmutatom, hogy is néz ki az én telefonomon ez a dolog.