Arról van szó, hogy miért érkezik kivétel nélkül minden OTA update lassan, nyögvenyelősen, sokszor elhalasztva, túlkésőn. Láttam már jópár embert eltévedve a témában, szóval jön némi felvilágosítás, remélem hasznos lesz.
Mert a Telenor/T-Mobil/Vodafone köcsög
Ez a leggyakoribb tévedés, amit hallok/olvasok. Szerencsétlen mobilszolgáltató aztán marhára nem tehet a dologról. Elárulok egy kis szakmai titkot: az összes mobilszolgáltatónak az lenne a legjobb, ha te azonnal megkapnád mindig, minden körülmények között a legfrissebb android OS frissítést, meg úgy általában mindent, amit csak akarsz.
Hogy miért? Baromi egyszerű: nekik az a legjobb, ha te elégedett vagy. Amíg elégedett ügyfél vagy, addig vígan telefonálsz, küldöd az sms-t, egyszóval termeled nekik a pénzt. Nekik aztán marhára nem érdekük, hogy te elkezdj mérgelődni amiatt, hogy "miértnincsenmárfrojó" - mert előbb utóbb elégedetlen leszel velük. Az elégedetlen ügyfél pedig nem jó nekik, mert előfordulhat, hogy fogja magát, és átmegy a konkurenciához. Ezt pedig nem kell elmagyaráznom, hogy mennyire jó nekik, ugye?
Akkor mert a Google köcsög
Kézen fekvőnek látszó magyarázat, igaz? A Google csinálja az androidot, Miért nem csinálja úgy, hogy pikk-pakk menjen minden telefonon, azonnal?
Válasz: mert nem minden telefon egyforma. Más a kijelző típusa, mérete, felbontása. Más a processzor gyártója, sebessége, egymagos, kétmagos, sokmagos is lesz, nem kell félni. Van benne előlapi kamera, nincs benne előlapi kamera, vakus, nem vakus, 256 mega RAM van benne, 512 RAM van benne, sorolhatnám napestig. De komolyan. Egyszerűen lehetetlen úgy megírni az androidot, hogy egyből minden telefonra rá tudd dobni, és az fusson is, hiba nélkül, reccenés nélkül.
A Google szépen fogja az elkészült verziókat, odaadja a gyártóknak - ingyen és bérmentve - akiknek annyi a dolga, hogy ezt portolják az általuk gyártott készülékekre. A Google ezzel aztán nagyon már nem tud mit csinálni, kiköti a gyártóknak, hogy mi az a minimum hardware követelmény, amivel használhatják az androidot, de ennyi. Innentől kezdve a gyártó kezében van a gyeplő.
(A Nexus One és a Nexus S ugye más tészta. Ott a Google intézi a portolást. Érdekes módon a Nexus One fog először Gingerbread portot kapni. Nem véletlen, a Google magasról tesz ugyanis arra, amit a most következő szakaszban felvázolok majd.)
Na, akkor a gyártó a köcsög
Melegszik a téma, de nem ilyen egyszerű azért a dolog. Szóval, miért is érdeke a gyártónak, hogy én szívjak? Az speciel nem érdeke neki. Akkor miért cicáznak itt a frissítésekkel? Felvázolom a helyzetet a gyártó szempontjából.
Ha te vagy a gyártó, akkor te potenciálisan a következőt látod egy már piacon levő készülékedhez készülő szoftverfrissítésben:
- Egy rakás elköltött pénz.
- Egy rakás ráköltött erőforrás: ember kell, aki kódol, akit fizetsz. Neki gép kell. Bla-bla.
- Elégedett korábbi vásárlók, némi pozitív hírnév.
- Talán pár új vevő a már piacon levő telefonodhoz.
Ugye? A gyártó szemszögéből eddig nem igazán kecsegtet semmi jóval a frissítés, de az igazi atombomba csak most jön:
Ha te kiadsz egy frissítést a kifutófélben levő telefonodhoz, akkor azzal csökkented a potenciális vevőid számát. Amíg a felhasználó folyamatosan megkapja az új android OS-t a régi telefonra, addig könnyen előfordulhat, hogy úgy dönt, nem veszi meg az újonnan piacra dobott modellt.
Hoppáka. És innentől kezdve igazából már berobban a piaci farkasösztön, és a gyártó ameddig csak teheti, halogatni fogja a frissítést. Neki nem hogy kevés hasznot termel minden egyes kiadott Eclair, Froyo, Gingerbread update, hanem egyenesen veszteséges. Kell-e magyarázzam tovább?
Amerikában épp az amcsi T-Mobile és a Samsung keresztre feszítése, sárban meghurcolása és egyéb hasonló jóságok folynak. Hadd vázoljam fel tömören: adva van a T-Mobile Vibrant névre hallgató telefon, ami tulajdonképp egy Samsung Galaxy S, android 2.1-el, mínusz az előlapi kamera.
Már anno telefon megjelenésekor is sokan találgatták, hogy vajon minek szedték ki belőle? A T-Mobile szedette ki? De hát mi a halálnak csinált volna ilyet, amikor (úgy emlékszem legalábbis) a Sprint nevű szolgáltatónál meg benne maradt az előlapi kamera? A Sprint leszurkolt volna valami ocsmány durva összeget, hogy exkluzív övék legyen az előlapi kamera? Nem.
Az van, hogy nemsokára megjelenik a T-Mobile készülékei között a Vibrant 4G+. Ami a következőket tudja pluszban az eredeti Vibranthoz képest: Froyo van rajta, nem pedig 2.1, van előlapi kamera, és kapott 4G támogatást. Hümm.
Oké-oké, de mi ennek a jelentősége? Hát csak annyi, hogy a héten az amerikai T-Mobile egyik dolgozója kipakolta a céges szennyest online. Kiderült, hogy állítólag már rég készen van az eredeti Vibranthoz a Froyo OTA update, de a Samsung -és most idézem- megtiltotta a T-nek, hogy közzétegye a frissítést. Miért? Mert ha összeveted a két készüléket, akkor a Froyo az egyetlen sarkalatos pont. Az előlapi kamerát úgy istenigazából nem használja ki senki, a 4G hálózat még Amerikában is felettébb lyukacsos, szóval az se igazi előny. Vagyis ha közzéteszi a T a frissítést, akkor nyilván sokan vették volna továbbra is inkább a sima Vibrantot, továbbá a régi Vibrant tulajoknak eszük ágában se lenne váltani a Vibrant 4G+ nevű látszat-vérfrissítésre, mert szinte totál ugyanaz a készülék. Aucs.
Zárójelben, de nincs ez másként az iOS világában sem. Emlékszünk még, hogy az iOS 4 frissítés debütálása után a régebbi iPhone modellek már-már használhatatlanra lassultak? Ugye nem hiszi el senki, hogy egy akkora cég, mint az Apple, akik roppantmód kínosan ügyelnek még a csomagolás legapróbb kis szösszeneteire is, komolyan kiadott véletlenül egy hibás frissítést véletlenül akkor, amikor az új iPhone 4 debütált? Úgy, hogy előtte hónapokat dolgoztak rajta? Senkinek nem tűnt fel a tesztek alatt, hogy a "frissítés" gyakorlatilag inkább ront a telefonon? Szerintem az egy szimpla kis noszogatás volt, hogy érezd, milyen őskövület a telefonod, pedig itt az új iPhone, talán ideje lenne beruházni megint egyre.
(Disclaimer: Hangsúlyozom, szerintem. Nem az Apple, még csak nem is az iPhone mocskolása/lehúzása a cél, hanem próbálom szemléltetni a mondandóm. Ha egy mód van rá, a kommentek között próbáljuk meg NEM iPhone vs. android flémbe vinni a témát.)
Végszó: Sokkal hosszabb lett a cikk, mint terveztem, és mégsincs benne minden, amit le szerettem volna írni. Talán rosszul esik hallani, de a gyártónak pusztán üzleti szempontból egyáltalán nem érdeke, hogy te évekig használd a telefonod, mert mindig tudod frissíteni rajta az androidot/iOS-t. Neki az az érdeke, hogy ha a legújabb szoftvert akarod a kezedben fogni, vedd meg az újabb, drágább készüléket. Neki az OTA update egyszerűen nem üzlet. Borotvaélen táncolnak: épp elég frissítést kell kiadniuk, hogy a felhasználók ne forduljanak ellenük, de nem olyan sokat, hogy nagyon-nagy kárt tegyenek a saját eladásaikban.