800 MHz, 1000, egymagos, kétmagos, négymagos? 512 RAM, egy giga, két giga, hol a határ? Bődületes tempóban nyomul az okostelefon ipar hardware téren, és ezt a szegmenst nagy mértékben az android telefonok nyomják előre. De kérdés, hogy meddig fog még tartani ez a bumm? Előbb vagy utóbb le kell lassuljon a fejlődés... ugye?
Kérdés: jó-e a hardware bumm a kedves vevőnek? Nem feltétlenül. A hardware fejlődést elsősorban ugyanis jelenleg a pénztárca bánja. Megveszed a piacvezető modellt, ami most mondjuk egy Galaxy S II, netán egy LG Optimus 2X. Dualcore pipa, böszme sok RAM pipa, sokmegapixeles kamera pipa, létező legnagyobb felbontású kijelző pipa. Meddig lesz csúcsmodell? Egy évet? Másfelet? Az nVidia már most rá van feszülve a quad-core mobil processzorokra. NFC van benne? Nincs? Szopó, mert a Google már most rá van feszülve az NFC-s fizetésre, meg úgy alle zusammen az életünk minden terébe tolnák be két kézzel az NFC-t, mert az jó nekünk, de nagyon.
Megveszed az adott pillanatban elérhető legjobb telefont, és előfordulhat, hogy egy hónapra rá egy másik gyártó már bejelenti az XY következő csodafónt, csak hogy egy-két dologban überelhesse az előzőt. És bizony az Apple is be lett rántva a hardware fegyverkezési versenybe: ahogy a nagyfelbontású képernyővel, kamerával, LED vakuval meg egyre gyorsabb procival érkező android telefonok elkezdtek gátlástalan mértékben piacot hódítani, egyből brutális hardware ugrást dobtak az almások is: retina display, még egy marék RAM, gigásproci, vaku, vaku, vaku, sokmegapixeles kamera, meg amit akartok.
Pedig azelőtt az volt az Apple filozófia meg az irányzat, hogy nem számít a hardware, amíg a user experience a toppon van. Nem is nagyon fejlesztették a telefonok alatt a vasat olyan hatalmas mértékben. Épp csak egy picit mindig, hogy azért legyen benne újdonság. De a droid-bumm miatt muszáj volt nekik, onnan kezdve nem tehették meg, hogy kidobnak még egy, csak minimálisan csinosított hardware konfigot. Valószínűleg a következő modell már náluk is NFC képes lesz, és szinte tuti, hogy dual-core. Mert ha évente csak egy telefont adnak ki, akkor egész egyszerűen nem tehetik meg, hogy a legújabb iPhone ne dual-core legyen.
Hol van a plafon? A quad-core? Eggyel utána? Kettővel? Esetleg sehol? Tényleg előfordulhat az, hogy a mobil processzorok beérik 2-3-4 éven belül a PC-s társaikat? Csak vakarja a fejét az ember, ha válaszolni kellene. Jó ez nekünk? Hát, ha mindenképp csúcsmodellt akarsz venni, akkor nem annyira. Viszont az alsó kategóriában vásárlóknak kifejezetten jót tesz a fegyverkezési verseny, ugyanis egyre olcsóbban vehetnek hardware szempontból egyre jobb modelleket.
Érzésem szerint a jóárasított okostelefonok szintén mocskos nagy bummnak néznek elébe, de a nagy gyártók erre a piacra mégis alig mennek rá. Európában talán egyedül a Samsung az, aki némelyik Galaxy modellel az alsó árkategóriára is rámozdul, de ők se túl aktívan. Közben a ZTE meg a Huwaei kezd egyre inkább nevet szerezni magának. Előbbi lassan, de biztosan építi magának a távol-kelet Nokiája imidzset. Előbb-utóbb eljutnak arra a szintre, amikor már el fog gondolkozni azon többség, hogy kell-e nekem a dual/quad-core? A dzsunkadroid telefonok most kezdik majd elérni a HTC Desire szintet - nevetségesen alacsony árak mellett. Érdekes egy verseny lesz még ebből.